vCenter Server Appliance 6.5 Deployment – Bölüm 1

vSphere 6.5 versiyonu ile birlikte bir çok yenilik geldi. Bunların önemli bir kısmı da vCenter Server Appliance (vCSA) tarafında oldu. Bu yazıda, vCenter Server ve vCenter Server Appliance hakkında bazı bilgiler verip, vCenter Server Appliance 6.5 kurulumu öncesinde bilinmesi ve yapılması gerekenleri anlatmaya çalışacağım. İkinci bölümde ise deployment adımlarına geçeceğiz.
vCenter Server daha önceki sürümlerde de olduğu gibi Windows üzerine kurulabiliyor. Ancak VMware, Windows versiyonunda olmayan bazı özellikleri Linux tabanlı olan vCSA’e ekledi. Ayrıca Windows versiyonu ve Linux versiyonu arasında configuration maximums tarafında da bir farklılık kalmadı. Bu nedenle özel bir nedeni yoksa Windows versiyonu yerine Linux tabanlı vCSA kullanmak artık daha mantıklı.
vCenter Server’ı sanal veya fiziksel bir Windows makinaya kurabilirsiniz. Linux tabanlı vCenter Server Appliance’ı da ESXi 5.5 veya üzeri bir host’a deploy edebilirsiniz.
vSphere 6.0 ile birlikte vCenter Server için gerekli tüm servisler ve bileşenler VMware Platform Services Controller (PSC) içine eklenmiştir. vCenter Server’ı Embedded veya External PSC ile kurabilirsiniz. Fakat mutlaka vCenter Server’dan önce Platform Services Controller kurmalısınız.
Platform Services Controller ile kurulan servisler:
– vCenter Single Sign-On
– License Service
– Lookup Service
– Certificate Authority
vCenter Server ile birlikte kurulan servisler:
– PostgreSQL
– vSphere Web Client
– vSphere Auto Deploy
– ESXi Dump Collector
– Syslog Collector (windows versiyonu ile opsiyonel olarak kurulur)
– vSphere Update Manager (Sadece vCSA ile kurulur)
vCenter Server Appliance genel bakış:
vCenter Server Appliance, vCenter Server’ın kurulum zamanını düşürür ve Windows versiyonuna göre daha düşük bütçeli bir alternatiftir.
vCenter Server Appliance 6.5 versiyonu hardware versiyon 10 ile gelir.
vCenter Server Appliance 6.5, PostgreSQL veritabanı kullanır ve 2.000 host, 35.000 sanal makina destekler. Kurulum sırasında vSphere ortamınızın büyüklüğüne göre vCSA boyutunu seçebilirsiniz.
vSphere 6.5 ile birlikte;
– vSphere Update Manager Extension dahili olarak kullanılmaya başlandı.
– vCenter Server Appliance’a High Availability (vCenter HA) desteği geldi.
– vCenter Server Appliance ve Platform Services Controller Appliance File-based backup ve restore desteği geldi.
– Windows vCenter to vCenter Server Appliance migration desteği geldi.
vCenter Server Deployment Modelleri:
vCSA veya Windows için vCenter Server’ı Embedded veya External PSC ile kurabilirsiniz. vCSA deploy etmeden veya Windows için vCenter Server’ı kurmadan öce kendi ortamınız için deployment modeline karar vermelisiniz.
– vCenter Server with an Embedded PSC: PSC ile bundle olan tüm servisler, vCenter Server servisleri ile birlikte aynı fiziksel veya sanal sunucuya kurulur.
– Platform Services Controller: Sadece PSC ile bundle olan servisler fiziksel veya sanal makinaya kurulur.
– vCenter Server with an External PSC: Sadece vCenter Server servisler fiziksel veya sanal bir sunucuya kurulur. Önceden kurulmuş bir PSC’ye ihtiyaç vardır.
Deployment Seçenekleri:
vCenter Server Appliance’ı GUI ve CLI olmak üzere iki farklı yöntemle deploy edebilirsiniz.
– GUI ile deployment iki kısımdan oluşur. İlk kısımda deployment wizard OVA dosyasını hedef ESXi host veya vCenter Server Instance’a deploy eder. OVA dosyasının deploy edilmesinden sonra ayarların yapılacağı ve servislerin başlatılacağı ekrana yönlendirilirsiniz.
– CLI ile deployment metodunda, daha önceden hazırlanmış olan JSON dosyasını çalıştıracak CLI komutu çalıştırılır. CLI installer, JSON dosyasındaki değerleri ve parametreleri parse eder ve bir OVF Tool komutu oluşturur. Ardından vCSA’i otomatik olarak deploy eder ve ayarlarını yapar.
 

vCenter Server Appliance 6.5 Hardware Requirements

 Number of vCPUsMemory
Tiny environment (up to 10 hosts or 100 virtual machines)210 GB
Small environment (up to 100 hosts or 1,000 virtual machines)416 GB
Medium environment (up to 400 hosts or 4,000 virtual machine)824 GB
Large environment (up to 1,000 hosts or 10,000 virtual machines)1632 GB
X-Large environment (up to 2,000 hosts or 35,000 virtual machines)2448 GB

vCenter Server Appliance 6.5 Storage Requirements

 Default Storage SizeLarge Storage SizeX-Large Storage Size
Tiny environment (up to 10 hosts or 100 virtual machines)250 GB775 GB1650 GB
Small environment (up to 100 hosts or 1,000 virtual machines)290 GB820 GB1700 GB
Medium environment (up to 400 hosts or 4,000 virtual machine)425 GB925 GB1805 GB
Large environment (up to 1,000 hosts or 10,000 virtual machines)640 GB990 GB1870 GB
X-Large environment (up to 2,000 hosts or 35,000 virtual machines)980 GB1030 GB1910 GB

vCenter Server 6.5 Configuration Maximums

 vSphere 6.5vSphere 6.0
Hosts per vCenter Server2.0001.000
Powered on virtual machines25.00010.000
Registered virtual machines35.00015.000
Number of host per datacenter2.000500
Virtual machines per cluster8.0004.000
Hosts per distributed switch2.0001.000
vCenter Server Appliance veya Platform Services Controller Appliance’ı sabit IP ile deploy etmeden önce, IP adresinin DNS kaydının olduğundan emin olun.
Appliance sisteme FQDN ile erişim sağlamak istiyorsanız, vCSA’in DNS tarafından çözülebilir olduğundan emin olun.
vSphere network üzerndeki tüm bileşenlerin zaman senkronizasyonunun yapıldığından emin olun. aksi taktirde SSL sertifikaları ile ilgili sorunlar yaşanabilir, kimlik doğrulama sorunları yaşanabilir. ESXi host’ların saatlerini bir NTP server ile senkronize etmek için VMware Host Client kullanabilirsiniz.
vCenter Server Appliance deploy etmeden önce ISO dosyasını download etmelisiniz. Daha sonra networkteki bir fiziksel ceya sanal makinaya mount edip deployment işlemine başlayabiliriz. Deployment işlemini yapacağımız makina Windows, Linux veya MAC olmalı.

vCenter Server Appliance 6.5 Deployment – Bölüm 2