Symantec Endpoint Protection Client Unmanaged to Managed İşlemi

Sisteminizdeki bilgisayarlarınızda Symantec Endpoint Protection Client varsa ve bunlar Symantec Endpoint Protection Manager Console tarafından yönetilebilir durumda değilse (Unmanaged) bu client’ları Managed duruma çevirmek için aşağıda adımları uygulamalsınız.

Symantec Endpoint Protection Manager Console’a giriş yapın.

 

LoginSEPManager
Symantec Endpoint Manager Yönetici Girişi

 

Sol taraftaki konsolda Clients bölümüne gelin. 

 
ClientsRightClick

 

 

Clients sütununda Unmanaged Client’ı hangi gruba dahil etmek istiyorsanız o gruba sağ tıklayın ve Export Communications Settings ‘e tıklayın.

ExportCommSettings

 

Açılan ekranda Export diyerek .xml dosyasını nereye kaydedeceğimizi belirliyoruz. Varsayılan yer My Docemnst’tir ancak size istediğiniz yere kaydedebilirsiniz. Burada karşımıza Computer Mode ve User Mode çıkıyor. Computer Mode seçersek o bilgisayardaki tüm kullanıcılar için koruma geçerli olacak. User Mode seçersek o bilgisayara giriş yapmış bir kullanıcı için geçerli olacaktır. dosyayı kaydedeceğimiz yeri seçtikten sonra Export diyerek dosyanın export edilmesini sağlıyoruz.

 

 

 

Export işleminin başarılı olduğuna dair mesajı alıyoruz. Daha sonra export edilen dosyayı client bilgisayarın masaüstüne kopyalıyoruz.

 

 

 

 Client bilgisayarımızda Symantec Endpoint Protection Client’ı açıyoruz. Help’e tıklıyoruz, buradan da Troubleshooting‘e tıklıyoruz.

 

 

 

Görüldüğü gibi açılan ekranda Server karşısında sel-managed olarak görünüyor. Import butonuna tıklayarak Manager’dan export ettiğimiz dosyayı buraya import ediyoruz.

 

 

 

 Export ettiğimiz .xml dosyayı bulup Aç diyoruz.

 

 

 

Server olarak Symantec Endpoint Protection Manager olan sunucu görünmekte. Bundan sonra bu client Symantec Endpoint Protection Manager tarafından yönetilecek.

 

NOT: Bu işlem Symantec Endpoint Protection Manager versiyon 11 ‘den itibaren geçerlidir.

Leave a Reply