Veeam Backup & Replication 6.5 Kurulum

Veeam Backup & Replication’ın nazı özelliklerinden ve sistem gereksinimlerinden önceki yazımda bahsetmeye çalışmıştım. Bundan dolayı bu yazımda sadece kurulum adımlarından bahsediyor olacağım.

Kurulumu gerçekleştirmek için http://www.veeam.com/vmware-esx-backup/download.html adresinden üye girişi yaparak 32-bit veya 64-bit sürümlerinden istediğinizi indirmelisiniz. İndirme işleminden sonra gerekli olan lisans dosyasını http://www.veeam.com/manage_licenses.html adresinden edinelim.

Ben Veeam Backup & Replication 6.5 64-bit sürümünü indirdim. İşletim sistemi olarak Windows Server 2008 R2 kurulmuş durumda. Şimdi kuruluma başlayabiliriz.

Prerequisites
Prerequisites

Bu ekranda bazı sunucu yazılımlarının eksik olduğunu ve kurulumun bu yazılımları kuracağını söylüyor. Yes ile devam ediyoruz.

Bu ekranda Next ile devam ediyoruz.

Lisans anlaşmasını kabul edip Next ile devam ediyoruz.

Lisans Dosyası Girişi
Lisans Dosyası Girişi

Bu ekranda indirmiş olduğumuz lisans dosyamızın yolunu gösterip Next ile devam ediyoruz.

Kurulum Özellikleri
Kurulum Özellikleri

Kurulum özelliklerini seçiyoruz. Burada istersek kurulumun yapılacağı yolu da belirleyebiliyoruz.

Veritabanı Ayarları
Veritabanı Ayarları

Bu ekranda veritabanı ayarlarını yapıyoruz. Elimizde mevcut bir SQL Server var ise yeni bir instance oluşturabiliriz. Veya yeni bir instance oluşturması için olduğu gibi bırakabilirsiniz. Veeam SQL Server 2008 R2 SP1 Express Edition’ı lokal sunucu üzerine kuracak ve VEEAMSQL2008R2 adında bir instance oluşturacak.

Servis Ayarları
Servis Ayarları

Burada  Veeam Backup servislerini çalışabilmesi için bir kullanıcı hesabı girilmesi isteniyor. Bu hesabın Local Administrator yetkisi olması gerekiyor. Ayrıca görev yönetici servisinin kullanması için bir port belirtilmesi gerekiyor, bu alanda değişiklik yapmıyoruz ve Next ile deva ediyoruz.

 

File Locations
File Locations

Guset file system catalog ve vPower NFS için gerekli yol ve port numaralarının olduğu ekran. Herhangi bir değişiklik yapmadan devam ediyoruz.

Ready to Install
Ready to Install

Install butonuna basarak kuruluma başlıyoruz.

Installing Veeam Backup & Replication
Installing Veeam Backup & Replication

Finish butonuna tıklayarak kurulumu bitiriyoruz. Bu yazıda daha fazla ayrıntıya girmeyeceğim. İlerleyen yazılarda Host Ekleme, Backup Job Oluşturma, Surebackup Job Oluşutrma, Virtual Lab Oluşturma, Exchange ve Active Directory Item Recovery gibi konulara değinmeye çalışacağım. Şimdilik bu yazıyı sonlandırıyorum.