Exchange 2010 harici domain mail adresi oluşturma

 Bazen kendi domainimiz altında olmayan bir mail adresini Exchange Organizasyonu içinde kullanmamız gerekebilir. Örneğin, firmanın pazarlama departmanı bir proje yürütüyor. Bu projede farklı reklam şirketlerinden kişilerle koordineli bir şekilde çalışması gerekiyor. Bunun için sizden bir grup

oluşturmanız istendi. Ancak bir sorun var. Tamam şirket içindeki kişileri gruba dahil edebilirsiniz, fakat şirket dışındaki bir kişinin farklı domaindeki mail adresini gruba nasıl dahil edeceksiniz.

 Bu gibi durumlarda Mail Contact imdadımıza yetişiyor. Mail Contact ile farklı bir domaindeki bir mail adresini kendi domaininiz altındaymış gibi gösterebilirsiniz.

 Exchange 2010 Organizasyonunda Recipient Configuration altında Mail Contact ‘a giriyoruz.

 

Yeni Mail Contact Ekleme

 

 Burada boş bir alana sağ tıklayıp New Mail Contact diyoruz.

 

 New Contact

 

 New contact diyerek devam ediyoruz.

 

Contact Information

 

Yukarıdaki ekranda Specify the organizational unit rather than using a default one: işaretlersek bize  Contact’ı hangi OU altında istersek oluşturma şansı veriyor. İşaretlemezsek varsayılan OU hangisi ise onun altında oluşturacaktır. Bu ekranda gerekli bilgileri giriyoruz. External e-mail address: kısmında sağ tarafta bulunan Edit bölümüde tıklayarak hangi mail adresini ekleyeceksek onu yazıyoruz. Burada benim gmail adresim olan tanercort@gmail.com adresini ekliyorum.

 

Contact Information-2

 

Bu ekran yukarıdaki gibi görünecek. Next diyerek devam ediyoruz.

 

Configuration Summary

 

Konfigurasyon özetini gösteren ekran. New diyoruz.

 

Completion

 

Görüldüğü gibi Contact oluşturuldu. Finish diyerek işlemi bitiriyorum.

 Bu contact Active directory içerisinde de görülebilir. Şimdi oluşturduğum bu contact’ı daha önce oluşturduğum grubun içerisine dahil edebilirim. Bunun için Exchange Organizasyonu altında Distribution Group altında var olan gruba sağ tıklayarak Properties diyorum. Açılan ekranda Members sekmesine geçiyorum.

 

add group

 

Görüldüğü gibi daha önce Kurumsal Kimlik Çalışma Grubu diye bir grup oluşturmuşum ve bu gruba kullanıcılar eklemişim. Bu ekranda Add Butonuna tıklayarak grube ekleyeceğim kullanıcıyı seçiyorum.

 

select user

 

Burada benim oluşturduğum Mail Contact Taner Cort.

OK diyerek kullanıcıyı seçme işlemini tamamlıyorum. Sonrasında grup özellikleri ekranını da OK diyerek kapatıyorum.

Artık şirket içerisinde bu gruba mail gönderildiği zaman benim tanercort@gmail adresime de bu mailler gelecektir. Aynı şekilde ben de dışarıdan bu grup mail adresine mail gönderdiğimde şirket içerisindeki grup üyeleri bu maili alacaktır.

 Mail Contact Exchange Adres Defterinde de görünür.

Leave a Reply