Exchange Server 2010 kurulumundan önce bilinmesi gerekenler

Exchange Server 2010 kurulumundan önce aşağıdaki hususların bilinmesinde fayda vardır.

Sistem Gereksinimleri:

Bellek: Exchange Server Mailbox Sunucusu en az 2 GB RAM ve posta kutusu başına 5 MB RAM gerektirmektedir. Exchange Server 2010 Mailbox Sunucuları en fazla 64 GB RAM kullanılabilmektedir (Unified Messaging hariç). Diğer roller için en fazla 16 GB RAM kullanılabilir. Unified Messaging rolü için ise en fazla 8 GB RAM kullanılabilir. Her durumda Exchange Server 2010 kurulumundan performans alabilmek için en az 5 GB RAM kullanmak faydalı olur.

İşlemci: Exchange Server 2010 sadece AMD ve Intel 64 bit işlemci mimarisi üzerinde çalışmaktadır. Intel Itanium ailesi 64 Bit işlemciler desteklenmemektedir. Daha iyi performan almak istiyorsanız Intel Xeon 3.4 GHz ve üzeri veya AMD Opteron 3.1 GHz ve üzeri işlemciler tercih edilebilir.

Disk Sürücüsü: İhtiyaç duyulan disk kapasitesi günlük dosyalarının veya suncuu üzerinde depolanacak verilerin boyutuna bağlıdır. Exchange Server 2010 kurulumu için tüm disklerin NTFS dosya formatı ile biçimlendirilmiş olması gerekmektedir. Genel olarak belirtecek olursak;

        – Kurulum için en az 1.2 GB

        – Kurmayı planladığınız her Unified Messaging dil paketi için 500 MB

İşletim sistemi ve diğer kurulumlar için RAID 1 olarak yapılandırılmış disk kullanın. Exchange veritabanının tutulacağı bölüm için ise RAID 5 kullanmak daha mantıklı olacaktır. Bir adet disk bozulursa onun yerine yenisini takıp RAID yapısının yeniden oluşması sağlanan kadar sistem çalışmaya devam edecektir. Ancak en iyi performans ve hata tolransı için RAID 10 daha iyi bir seçenek olacaktır.

 İşletim Sistemi: Exchange Server 2010 Windows Server 2008 x64 Standard ve Enterprise Edition veya Windows Server 2008 R2 Standard ve Enterprise Edition işletim sistemlerinin üzerine kurulabilir. Exchange Server 2010’u Windows Server 2008 Datacenter üzerinde kurmayı düşünüyorsanız hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Zira Windows Server 2008 Datacenter sürümlerini desteklemiyor.

Active Directory Fprest Schema Rolü Windows Server 2003 veya daha yeni bir sürümü olmalıdır ve Active Directory işlevselliği en az Windows Server 2003 düzeyinde olmalıdır.

Tüm Active Directory sitelerinde Windows Server 2003 veya daha yeni bir Global Catalog sunucusu olmaldır.

Exchange Server 2010 Sürümleri: Exchange Server 2010’un Standart ve Enterprise olmak üzere iki sürümü vardır.

      Exchange Server 2010 Standart: Exchange Server 2010 Standart Edition en fazla 5 veritabanı destekler. Tüm Client Access, Hub Transport, Edge Transport ve Unified Messaging rolleri için Standart sürümü kullanabilirsiniz.

      Exchange Server 2010 Enterprise: Exchange Server 2010 Enterprise Edition 6-100 arası veritabanını destekler. Exchange Yüksek Erişilebilirlik (High Availability) özelliğini kullanmak istiyorsanız yine Enterprise sürüme ihtiyacınız var.

Her iki sürüm de önemli ölçüde geliştirildi ve yeni ösellikler eklendi. Aşağıdaki tabloda iki sürümün karşılaşrımasını göreceksiniz:

 

Feature Standard Server Edition Enterprise Server Edition

Mailbox Databases

1-5 databases 6-100 databases

Roles Based Access & Control

Yes Yes

Transport Resiliency

Yes Yes

Remote PowerShell

Yes Yes

Online Move Mailbox

Yes Yes

Web-based administration

Yes Yes

Mailbox Resiliency

Yes Yes

 

Exchange Server 2010, Exchange 2003, Exchange 2007 ve Exchange 2003 + 2007 sürümlerinin olduğu ortamlarda birlikte çalışabilir. Exchange 2000 ile aynı ortamda çalışamaz. Exchange 2000 direkt olarak Exchange 2010’a yükseltilemez. Önerilen, öncelikle Exchange 2000’in Exchange 2003’e yükseltilmesi, sonrasında da Exchange 2003’ün Exchange 2010’a yükseltilmesidir.

Exchange Server 2010 Lisanslama: Exchange Server 2010 3 tip lisanslama vardır.

       1. Server Lisansı: Her Exchange sunucusu için bir server lisansı girilmelidir. Exchange Server lisansı iki sürüm olarak satılmaktadır. Exchange ilk kurulduğunda 120 günlük deneme sürümü olarak gelir. Server Lisansı 120 gün içinde Exchange üzerine girilmelidir. Deneme sürümünden Standart veya Enterprise sürümüne yükseltmek için, yeniden kuruluma ihtiyaç yoktur. Geçerli bir ürün anahtarı girmek yeterlidir. Geçerli bir ürün anahtarı ile yeniden kuruluma gerek kalmadan Standart sürümü Enterprise sürüme de yükseltebilirsiniz.

Mailbox sunucusu üzerinde ürün anahtarını değiştirirseniz, değişikliğin uygulanması için Microsoft Exchange Information Store himzetini yeniden başlatmalısınız. Edge Transport sunucusu üzerinde ürün anahtarı değişikliği yaptıysanız değişikliğin uygulanması için sunucuyu Exchange kuruluşuna yeniden üye yapmalısınız. Enterprise sürümden Standart sürüme indirgeme yapamazsınız. Bunun için sunucuyu yeniden kurmalısınız.

            Standart Sürüm: Küçük ve orta ölçekli şirketler için uygundur.

            Enterprise Sürüm: Büyük ölçekli şirketler için geliştirilmiştir. Yüksek sayıda mailbox’lar için uygundur.

       2. Client Access Licenses (CAL): Exchange Server’a bağlanacak olan her bir kullanıcı veya cihaz için lisans gereksinimi vardır. İki tür Exchange CAL lisansı vardır. Standart CAL ve Enterprise CAL. İki Exchange sürümü ile de istemci tarafında, Standart veya Enterprise CAL kullanılabilir.

                Standart CAL: E-posta, paylaşılan takvim, kişiler, görevler, OWA (Outlook Web App) ve Exchange ActiveSync kullanımına izin verir.

                Enterprise CAL: Tümleşik ileti, gelişmiş uyumluluk yetenekleri ve antivirüs-antispam koruması sağlar.

Exchange Server özelliklerinin tümünü kullanabilmek için hem Standart hem de Enterprise CAL sahibi olunmalıdır.

 

Feature Standard CAL Enterprise CAL Std. + Ent. CAL (with and without Services)
E-mail, Calendar, Contacts, and Tasks Yes   Yes
Outlook Web App (Internet Explorer, Firefox, and Safari support) Yes   Yes
Exchange ActiveSync Mobile Access Yes   Yes
Rich Outlook inbox experience, including enhanced Conversation View and Mail Tips Yes   Yes
Role Based Administration Control capabilities Yes   Yes
Integration of IM, SMS, and RSS Yes   Yesp>
Federated Calendar Sharing Yes   Yes
Exchange ActiveSync Mobile Management Policies Standard Advanced All
Journaling Per Database Per User/Distribution List All
Voicemail with Unified Messaging No Yes Yes
Retention Policies Default Custom All
Integrated Archive* No Yes Yes
Multi-Mailbox Search and Legal Hold No Yes Yes
Information Protection & Control (IPC): journal decryption, transport protection rules, Outlook protection rules, IRM Search, and Legal Hold No Yes Yes

 

Enterprise CAL, Standart CAL’a eklenti olarak satılamktadır. Standart CAL özelliklerini kullanabilmek için sadece Standart CAL sahibi olmak yeterlidir. Ancak Enterprise CAL özelliklerini kullanabilmek için öncelikle bir Standart CAL lisansı almalı ve ek olarak bir Enterprise CAL lisansı alınmalıdır.

Enterprise CAL zorunlu olmayan, kullanılacak özelliklere göre alınabilecek bir lisanstır. Standart CAL ise alınması zorunlu olan bir lisanstır. Exchange CAL lisansları sunucu veya istemci tarafına yüklenmez.

Her iki CAL iki süsürmle de çalışır.

           Exchange 2010 CAL için gereksinimler: Öncelikle her bir Exchange kullanıcısı için bir Windows CAL gereksinimi vardır. Eğer Information Rights Management (IRM) özelliğini kullanacaksanız Windows 2008 Rights Management Server (RMS) CAL ihtiyacınız da olacaktır.

       3. External Connector Licenses: Bu lisanslama modeli şirketinizde çalışmayan kişiler için alınması gereken lisanstır. External Connecter Lisans her sunucu için alınmalıdır.

Leave a Reply