ESXi Password Resetlemek

ESXi sunucular bir çok ortamda vCenter’a bağlı çalıştıkları için root şifreleri unutulabiliyor. Bu durumda ESXi root şifresini resetlemek gerekiyor.

[notice]ESXi sunucularının şifresini resetlemek için VMware tarafından önerilen tek yol sunucuyu baştan kurmak. Bunun nedeni ESXi’ın altında bir Linux gibi bir servis konsolunun olmaması. Denenebilecek herhangi bir yöntem host üzerinde istenmeyen hatalara veya konfigürasyon sorunlarına neden olabilir. Ben aşağıdaki yöntemi test ortamında denedim. Ancak bunu production ortamında denemek sakıncalı olabilir.[/notice]

VMware’in konu ile ilgili KB’si için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Changing a forgotten root password on an ESX/ESXi host (1317898)

Anlatacağım metod  ile ortamdaki ESXi sunuculardan en az birinin şifresini biliyor olmalısınız. Bu yöntem sadece ESXi sunucular vCenter Server’a bağlı ise işe yaramakta. Ayrıca bu yöntem şifresi unutulan host ile, profilini oluşturduğumuz hostun aynı özelliklerde olduğu ve aynı uygulamaların kurulu olduğu, datastore bağlantılarının ve network kart sayılarının aynı olduğunu varsayarak denenmiştir.

esxi-password-reset-create-host-profile

Öncelikle şifresini bildiğimiz ESXi host’a sağ tıklıyoruz. Host Profile altında Create Profile from Host linkine tıklıyoruz.

esxi-password-reset-profile-details

Profile Details ekranında profile bir isim veriyoruz ve Next ile devam ediyoruz ve Finish ile bitiriyoruz.

esxi-password-reset-edit-profile

Üst kısımda Home tıklıyoruz. Host Profiles ikonuna tıklıyoruz. Oluşturulan Host Profile’a sağ tıklıyoruz ve Edit Profile diyoruz.

esxi-password-reset-admin-password

Security configuration altında Administrator password kısmını bulup, sağ tarafta Configure a fixed administrator password‘ü seçiyoruz ve istediğimiz şifreyi giriyoruz.

esxi-password-reset-manage-profile

Şimdi ana ekrana geliyoruz. Şifresini unuttuğumuz Host’a sağ tıklayıp Host Profiles > Manage Profile diyoruz.

esxi-password-reset-attach-profile

Daha önce oluşturduğumuz profili seçerek OK diyoruz.

esxi-password-reset-enter-maintenance-mode

Şifresini resetleyeceğimiz host’u Maintenance Mode’a alıyoruz.

esxi-password-reset-apply-profile

Maintenance Mode’a alınmış olan host’a sağ tıkalyıp Host Profile > Apply Profile diyoruz.

esxi-password-reset-apply-profile-end

Son olarak host’u Maintenance Mode’dan çıkarıyoruz ve şifresi değişmiş oluyor. Ancak görüldüğü gibi host üzerinde başka değişikliler de oldu.