Microsoft Assesment and Planing (MAP) Toolkit Aracı

 

Microsoft Assessment and Planning (MAP) Toolkit Aracı ile İstemci,Sunucu geçişlerinizi ve bulut planlamanızı basitleştirin. Organizasyon olarak Windows 7, Windows Server 2008 R2′ye geçiş yapmayı düşünüyor olabilir veya Hyper-V ile sunucu konsolidasyonu planlıyor olabilirsiniz. Ayrıca Bulut Bilişim tarafındaki Windows Azure hizmetlerinden veri merkezinizdeki mevcut BT altyapısının nasıl faydalanabileceğini öğrenmek istiyor olabilirsiniz.

Microsoft Solution Accelerators araçlarından biri olan Microsoft Assessment ve Planning (MAP) Toolkit aracı bu tip ihtiyaçlarınıza karşılık verebilecek ücretsiz bir yazılımdır. Güçlü bir envanter toplama, değerlendirme ve raporlama aracına sahip olan bu yazılım sayesinde hem küçük hem de büyük BT ortamlarının envanter analizi gerçekleştirilebilir.

MAP aracı sayesinde mevcut BT altyapısı içerisinde değerlendirme ve ön hazırlık analizleri gerçekleştirilerek BT envanterinin durumu kapsamlı olarak ele alınır. Ayrıca hem kendi organizasyonunuz için hem de müşterileriniz için kapsamlı raporlar oluşturabilen bu yazılım sayesinde planlanan geçişleri ve analizlerinizi basit bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Üzerine kurulduğu bilgisayar vasıtası ile ağ üzerinden sistem kaynaklarını ve cihaz bilgilerini toplayarak organize eder. Değerlendirme araçları genellikle envanteri yapılacak tüm bilgisayarlara ajan yüklenmesini gerektirir. MAP ile buna ihtiyaç yoktur. MAP, envanter ve değerlendirme işlemleri için IT ortamında bulunan mevcut teknolojileri kullanır ve bu işlem ortama herhangi bir ajan yüklenmesine gerek kalmadan yapılabilir.

 

 

Microsoft Assessment and Planning Toolkit

 

 

Kapsamlı raporlar, Word ve Excel formatında grafikler de içerecek biçimde oluşturularak analizlerin kolay bir biçimde yorumlanmasını sağlar.

 

MAP-Raporlar
MAP-Raporlar

 

MAP aracı ile BT altyapınızla ilgili bir çok soruya hızlı bir şekilde yanıt bulabilirsiniz. Bunlardan bazıları;

 • PC’lerimden hangileri Windows 7Microsoft Office 2010 ve Office 365 çalıştırabilir?
 • Web uygulamalarım ve veritabanlarım Windows Azure bulut platformuna geçiş için hazır mı? Bulut platformuna geçiş için Toplam Satın Alma Maliyeti ve Yatırım Geri Dönüşü nedir?
 • Özel buluta geçmek için hangi adımları atmalıyım?
 • Hangi sunucularım Windows Server 2008 R2’ye taşınabilir? Hangi sunucularım Hyper-V kullanılarak sanallaştırılabilir?
 • Microsoft® SQL Server® 2008 R2’ye yükseltebileceğim Microsoft® SQL Server® 2000, MySQL, Oracle ve Sybase nesnelerini nereden bulabilirim ?
 • Yazılım kullanımımız, yazılım lisans anlaşmaları ile uyumluluk sağlıyor mu?

mstr

MAP 6.0 versiyonu ile beraber gelen yenilikler ise şunlardır;

 • Windows Azure Geçişi için Portfolyo Analizi
 • Hyper-V Cloud Fast Track Onboarding ile Özel Bulut planlanmasının hızlandırılması
 • Gelişmiş Heterojen Sunucu ortamları Envanter Analizi
 • Office 365 İstemci Değerlendirmesi
 • Internet Explorer 9′a geçiş değerlendirmesi
 • Oracle Şema Keşfi

 

 

Ücretsiz ve ihtiyaçlara göre güncellenen (MAP Toolkit 6.5 Beta hazır) MAP aracının tüm BT ortamları için önemli bir yazılım olduğunun ve bu kapsamda olmazsa olmaz yazılımlardan biri olduğunun altını çizmekte fayda var. MAP aracı ile ilgili tüm indirilebilir kaynaklara buradan ulaşabilirsiniz. Bu kaynakların içerisinde kendi sisteminize kurmadan da inceleyebileceğiniz ve test edebileceğiniz örnek MAP veritabanıdemo uygulamaları ve kapsamlıörnek raporları mevcuttur.

 

Microsoft Blog’undan alıntıdır.

Alper Kocatmaz

Leave a Reply