Citrix PVS ve MCS Karşılaştırması (PVS vs. MCS)

Citrix, masaüstü sanallaştırma çözümü olan XenDesktop için yaygınlaştırma çözümü olarak iki seçenek sunar. Bunlar, MCS (Machine Creation Service) ve PVS (Provisioning Services).
Provisioning Services büyük ölçekli XenDesktop kurulumları için en iyi seçenektir. Küçük ölçekli kurulumlar için ise Machine Creation Services daha basit bir kurulum gerektirdiği için kolay olabilir.
Citrix, PVS teknolojisini 2006 yılından beri kullanıyor. MCS ise 2010 yılında XenDesktop 5 ile birlikte kullanılmaya başlandı.

Machine Creation Services

 • MCS, Studio yönetim konsolundan yönetilebilen, XenDesktop’un bir bileşenidir. MCS’in avantajlarından biri hemen kullanılmaya başlanabilir olmasıdır. PVS ile sanal masaüstü oluşturup kullanmaya başlamadan önce Provisioning Server’ların kurulması gerekmektedir.
 • MCS, XenServer, Hyper-V ve VMware ESXi hipervizörler ile uyumludur. Sanal makinaları oluşturmak, konfigüre etmek ve yönetmek için API’leri kullanır.
 • MCS ile Pooled-Random, Pooled-Static ve Dedicated olmak üzere üç tip sanal makina oluşturulabilir
 •  Dedicated, Citrix personal vDisk içeren kalıcı bir sanal masaüstü olarak gelir. Differencing disk, kullanıcıların verilerini kaydetmek için kullanılır ve write cache gibi davranır. Kullanıcı verileri bir login’den diğer login’e taşınır.
 •  Pooled-random, nonpersistent (kalıcı olmayan) sanal masaüstüdür. VDI oturumları arasında verileri kaydetmez.
 • Pooled-static, kalıcı olmayan masaüstüdür fakat belirli kullanıcılara dedike edilirler. MCS kalıcı olmayan masaüstleri differencing disk içerir, fakat VDI oturumları arasında kullanıcı bazlı verileri silerler.
MCS kullanmak için ilk adım, kendisinden clone’lar oluşturmak amacıyla şablon olarak hizmet verecek bir master VM oluşturmaktır. CPU, RAM miktarı ve disk alanı belirlenebilir, işletim sistemi ve uygulamalar kurulur. Studio console kullanarak base image’lar baz alınarak oluşturulan clone VM’lerden bir catalog oluşturulur. PVS’ten farklı olarak bu VM’ler datastore içinde yer kaplarlar. Bundan dolayı Thin Provisioning kullanmak faydalı olabilir.
Sanal masaüstü imajlarına bir catalog oluşturmak için, bir VM oluşturulur ve bu master VM olarak seçilir. MCS, master VM’in bir snapshot’ını ve bu snapshot’un full kopyasını oluşturur. Daha sonra MCS bu masaüstlerini Active Directory’ye ekler.
Kullanıcıların sanal masaüstlerini güncellemek için master VM’de değişiklikler yapılmalı Studio içinde update seçeneği seçilmeli. Pooled-random ve pooled-static masaüstleri için MCS tamamen yeni clone’lar oluşturur ve bunları kullanıcıların bir sonraki boot işleminde eskileriyle değiştirir. MCS, kullanıcıların yaptığı değişiklikleri silmeden dedicated masaüstlerini güncelleyemez.
Master Image’i güncellemek veya çıkan yamaları yapmak ve ardından yeni VM clone’ları deploy etmek için de MCS kullanılır. Bu özellik nonpersistent masaüstleri için kullanışlıdır, çünkü eski nonpersistent masaüstlerini silmek önemli değildir. Storage üzerinde yeterli alan yoksa persistent masaüstleri sorun çıkarabilir, bununla birlikte eski versiyonlar genelde tutulur. Aksi taktirde kullanıcılar verilerini kaybedebilir.
MCS genelde PVS’ten daha fazla IOPS kullanır. Firmalar bu endişeyi SSD gibi teknolojiler ile gidermeye çalışır. Ayrıca hyperconverged altyapılar IOPS verimiliğini artırarak iş yükü ile ilgili endişeleri gidermeye çalışırlar.
Aşağıdaki durumlarda MCS kullanmak doğru bir seçim olabilir:
 • Sade bir VDI ortamı kurmak istiyorsunuz
 • NFS storage (XenServer ve ESXi) veya Clustered Shared Volumes (Hyper-V) eklemek niyetindesiniz
 • Bir site’da 2500’e kadar masaüstü deploy etmek istiyorsunuz
 • Paylaşımlı depolama ünitesi üzerinde yeterli IOPS’a sahipsiniz

Provisioning Services

Citrix’in diğer konfigürasyon aracı olan PVS, XenDesktop ve XenApp’in tüm versiyonları ile kullanılabilir. Citrix PVS bu iki ürünle entegre edilmiştir. Fakat, kurulumları yapmak daha fazla zaman alır. Buna rağmen, kurulumu ve konfigürasyonu yaptıktan sonra PVS streaming teknolojisi tek bir master imajdan çok fazla sanal masaüstünü yönetmek daha kolay bir hale gelir.
Öncelikle PVS yazılımı sunuculara kurulmalı ve bu sunucular merkezi yönetim için bir server farm olarak yapılandırılmalıdır. Citrix PVS, tek PVS sever üzerinden yüzlerce hatta binlerce masaüstünü stream edebilir. Sadece biri primary, diğeri fallback olmak üzere en az 2 adet PVS sunucu yapılandırmak gereklidir. Ek olarak PVS console’un kurulması ve master image’in yapılandırılması gerekiyor.
Provisioning Services, read only XenDesktop oturumları sırasında, host server’lar üzerindeki local storage’leri kullanarak, bir write cache gibi davranmasını sağlamak amacıyla tek seferde çok sayıda hedefe paylaşılan base imajları stream edebilir. Sanal masaüstlerini son kullanıcılara ulaştırmak için ihtiyaç duyuldukça hedef VM’ler vDisk imajları stream ederler. Bu kurulum şekli, bir VDI oturumunu başlatmak için gerekli olan bandwith miktarını azaltır. PVS’in streaming teknolojisi ile sadece tek bir master imajın güncellenmesi sayesinde, VM’ler reboot edildiğinde yeni versiyon ile başlayacaklardır.
Aşağıdaki durumlarda PVS kullanmak doğru bir seçim olabilir:
 • Hosted Shared veya Streamed fiziksel masaüstleri deploy etmek istiyorsunuz
 • 2500’den fazla masaüstüne ihtiyacınız var
 • Ortamınızın IOPS ile ilgili sıkıntıları var
 • NFS kullanmanız söz konusu değil