ESXi 5.5’den ESXi 6.5’e vSphere Update Manager ile Upgrade

ESXi host’ların upgrade edilebilmesi için çeşitli yöntemler mevcut. Ben bu yazıda vSphere Update Manager ile upgrade yöntemini anlatmaya çalışacağım. ESXi 5.5 ve 6.0 versiyonlarını kullanıyorsanız, ESXi 6.5 versiyonuna doğrudan upgrade yapabilirsiniz. ESXi 5.5 ile vSphere Client kullanabilirken, ESXi 6.5 ile birlikte artık vSphere Client kullanamayacaksınız ve işlerinizi Web Client veya HTML Client üzerinden yapmak zorunda kalacaksınız. Host web client’a giriş yapmak için https://host_ip/ui adresini kullanabilirsiniz.
vCenter Server Appliance’ın en son versiyonu olan 6.5, entegre olarak gelen vSphere Update Manager sayesinde ESXi host’ların upgrade işlemlerinin çok kolay bir şekilde yapılmasını sağlıyor. vCenter Server Appliance 6.5 versiyonunu kurduğunuz zaman Update Manager için ek bir işlem yapmanıza gerek yok.
Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, eğer ortamınızda custom (özelleştirilmiş) bir imaj kullanıyorsanız üreticinin çıkaracağı yeni custom imajı beklemelisiniz. Mevcut donanımınızdaki driver’lar VMware’den indireceğiniz imaj içerisinde olmayabilir ve sorun yaşayabilirsiniz. Eğer böyle bir durum yoksa direkt olarak VMware’den ESXi 6.5 imajını indirebilirsiniz.
Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu da donanım uyumluluğu. Kullandığınız donanımın ESXi 6.5 ile uyumlu olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Buraya tıklayarak HCL’e ulaşabilirsiniz.
DRS’i enable etmeli ve vMotion’un sağlıklı çalıştığını kontrol etmelisiniz. Aksi taktirde upgrade sırasında VM’lerin diğer host’lara taşınması ile ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz. Ortamınızda DRS yoksa upgrade öncesi VM’leri diğer host’lara manuel taşımalısınız.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi 10.40.1.195 IP’li host’un versiyonu 5.5. Bu host için Upgrade işlemine başlayacağız.
vCenter Home’dan Update Manager’a tıklıyoruz.
Bu ekranda sağ tarfataki Go to Admin View butonuna tıklıyoruz.

ESXi Images sekmesinden Import ESXi Image kısmına tıklıyoruz.

Açılan ekranda Browse butonuna tıklıyoruz ve daha önce indirdiğimiz ESXi 6.5 ISO dosyasını import ediyoruz. Bu işlem bir kaç dakika sürecektir.

Import işlemi bitti. Görüldüğü gibi ESXi 6.5 sürümü upload edildi. Create baseline’a tıklayarak yen bir Baseline oluşturacağız.

Baseline ismini yazıp OK butonuna tıklıyoruz.

Hosts Baselines sekmesinde oluşturduğumuz baseline’i görebiliyouz.

Upgrade etmek istediğimiz host’a tıklıyoruz. Update Manager sekmesinde Attach Baseline butonuna tıklıyoruz ve az önce oluşturduğumuz Baseline’ı ekliyoruz.

Daha sonra Scan for Updates butonuna tıklıyoruz ve açılan ekranda Upgrades seçeneiğini seçip OK ile devam ediyoruz. Burada varolan upgeade paketleri taranır.

Son olarak Remediate butonuna tıklıyoruz. Açılan ekranda oluşuturduğumuz baseline’ı seçip Next ile devam ediyoruz.

Yukarıdaki erkanda upgrade yapılacak host’u seçiyoruz. İlgili host’un mevcut versiyonu ve upgrade yapılacak versiyonu görülüyor. Next ile devam ediyoruz.

Diğer ekranları değişiklik yapmadan Next ile geçiyoruz ve Finish ile upgrade işlemini başlatıyoruz.

Recent Tasks bölümünden ilerleyişi görebilirsniz. Host’u maintenance mode’a aldı ve upgrade işlemini yapmaya başladı.

Görüldüğü gibi 10.40.1.195 IP’li host ESXi 6.5 versiyonuna vSphere Update Manager ile yükseltilmiş oldu.