Unsupported source vcenter server version

Mevcut vCenter Server Appliance’ınızdan daha güncel bir versiyon çıktı ve upgrade etmek istiyorsunuz. vCenter upgrade yaparken “unsupported source vcenter server version” şeklinde bir hata ile karşılaşabilirsiniz. Bu hatayı aşmak için yeni versiyona upgrade etmek yerine, patch yüklemeyi seçebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  • https://my.vmware.com/group/vmware/patch#search adresinden vCenter versiyonunuza uygun patch .iso dosyasını download edin. Örnek: VMware-vCenter-Server-Appliance-6.5.0.32000-15259038-patch-FP.iso. Burada iki farklı .iso dosyası mevcut. Biri tam kurulm.iso’su, diğeri de patch’lerin yer aldığı .iso dosyası. Biz patch-FP.iso dosyasını indiriyoruz.
  • Bu .iso dosyasını ESXi datastore’a upload ediyoruz.
  • .iso dosyasını vCenter Server Appliance’a CD/DVD drive olarak mount ediyoruz.
  • vCenter Server Appliance arayüzünden Update > Check Updates > Check CDROM ‘a tıklıyoruz. vCSA arayüzüne https://vcenter-appliance-IP:5480 şeklinde adres ile giriş yapıyoruz.
  • Daha sonda alt kısımda Install Updates > Install CDROM Updates ‘e tıklıyoruz.

Görüldüğü gibi upgrade işlemi başarılı bir şekilde sonuçlandı. Upgrade işleminin tamamlanması için vCenter Server Appliance’ı reboot etmeniz gerekiyor.

vCSA’de Update sekmesinde current version details bölümüne baktığımızda yeni versiyon numarasını görebiliriz.

Bu işlemleri arayüz yerine Shell ekranındn da yapabiliriz. Bu işlem ve daha fazlası için https://docs.vmware.com/en/VMware-vSphere/6.5/vsphere-esxi-vcenter-server-65-upgrade-guide.pdf dosyasında 230. sayfadan itibaren detayları bulabilirsiniz.

Upgrade sonrasında, vCenter’a girdiğinizde “Could not connect to one or more vCenter Server systems:” şeklinde bir hata karşılaşabilirsiniz. On dakika kadar bekleyip tekrar giriş yaptığınızda hata gitmiş olacaktır.

Leave a Reply