vCenter Server 7 Upgrade Öncesi Kontroller

vCenter Server 7 bildiğiniz gibi bir kaç ay önce release oldu. Sistem yöneticileri bir an önce en son versiyona geçmek ister. Ancak upgrade öncesi dikkat edilmesi gereken konular ve kontrol edilmesi gereken noktalar vardır. Bu yazıda vCenter Server 7 versiyonuna upgrade etmeden önce dikkat edilmesi gerekenleri anlatmaya çalışacağım.

İlk olarak, artık external Platform Services Controller (PSC) deploy seçeneği yoktur. Tek seçenek, embedded PSC içeren vCenter Server Appliance’dır. Embedded PSC’ler, bir vSphere SSO Domaini’ni yönetmek için gereken tüm servislere sahiptir.

External PSC’den embedded PSC’ye geçiş için converge tool vSphere 6.7 Update 1 ile başlamıştı. vCenter Server 7 ile birlikte convergence işlemi otomatik olarak yapılıyor. Yani iki ayrı iş olarak hem upgrade, hem converge yapmak zorunda değilsiniz.

Hatırlatmakta fayda var, artık Windows üzerinde kurulan vCenter Server yok. Windows için vCenter Server’dan vCenter Server Appliance’a geçiş yapıyorsanız, bu işlem sizin için otomatik olarak yapılacaktır.

Yeni versiyona upgrade ederken hangi versiyonun yeni versiyon ile uyumlu olduğunu bilmek gerekir. Ortamınızda VMware Site Recovery Manager, vSphere Replication, VMware NSX-V, VMware NSX-T gibi ürünler varsa VMware Product Interoperability Matrices linkini mutlaka kontrol etmelisiniz. Ayrıca kullandığınız donanımların yeni versiyon ile uyumluluğunu kontrol etmek için VMware Compatibility Guide ‘ı kullanmak gerekir.

vSphere 7 versiyonuna upgrade, sadece 6.5 ve 6.7 versiyonundan mümkün. 6.0 versiyonu kullanıyorsanız, öncelikle 6.5 veya 6.7 versiyonuna yükseltmek, sonrasında vSphere 7 versiyonuna yükseltmek gerekir.

Leave a Reply