VMware vSphere 7 Değişiklikleri

vSphere 7 ile birlikte VMware, önemli ölçüde değişiklikler ve geliştirmeler yaptı.

ESXi için Sanal Makine Uyumluluğu

ESX 3.x ve üstü ile uyumlu sanal makineler (hardware version 4) ESXi 7.0 ile desteklenmektedir. ESX 2.x ve üstü ile uyumlu sanal makineler (hardware version 3) desteklenmez. Bu sanal makineleri ESXi 7.0’da kullanmak için sanal makine uyumluluğunu (virtual machine compatibility) yükseltmeniz gerekmektedir.

CPU Desteği ve Lisanslama

vSphere 7.0, 32 fiziksel çekirdeğe kadar bir CPU lisansı gerektirir. Bir CPU’nun 32’den fazla çekirdeği varsa, ek CPU lisansları gerekir. ESXi host’ları upgrade etmeden önce, Counting CPU licenses needed under new VMware licensing policy linkinden ihtiyaç duyacağınız lisans miktarını hesaplayabilirsiniz.

VSphere 6.7 tarafından desteklenen işlemciler karşılaştırıldığında, vSphere 7.0 artık aşağıdaki işlemcileri desteklememektedir:

  • Intel Family 6, Model = 2C (Westmere-EP)
  • Intel Family 6, Model = 2F (Westmere-EX)

Installation veya upgrade sırasında, installer CPU’nun vSphere 7.0 ile uyumluluğunu kontrol eder. Host donanımı uyumlu değilse, uyumsuzluk bilgisi mesajı içeren mor bir ekran görünür ve vSphere 7.0 kurulum işlemi durur. VSphere 7.0 sürümünde aşağıdaki CPU’lar desteklenir, ancak gelecekteki vSphere sürümlerinde desteklenmeyebilir. Bu nedenle buna göre planlama yapmak gerekir.

  • Intel Family 6, Model = 2A (Sandy Bridge DT/EN, GA 2011)
  • Intel Family 6, Model = 2D (Sandy Bridge EP, GA 2012)
  • Intel Family 6, Model = 3A (Ivy Bridge DT/EN, GA 2012)
  • AMD Family 0x15, Model = 01 (Bulldozer, GA 2012)

VMware vSphere Clients

VSphere 7.0’da, vSphere Client (HTML5) ürününde bulunan özelliklerden yararlanabilirsiniz. Flash tabanlı vSphere Web Client kullanımdan kaldırıldı ve artık kullanılamıyor. VMware Host Client, vCenter Server sistemine bağlı olmayan ayrı ESXi ana bilgisayarlarını yönetmek için kullanabileceğiniz web tabanlı bir uygulamadır.

VMware vSphere 7.0 ve TLS Protokolleri

VSphere 7.0’da, TLS 1.2 varsayılan olarak enable edilmiştir. TLS 1.0 ve TLS 1.1 varsayılan olarak disable edilmiştir. VCenter Server’ı 7.0’a upgrade ederseniz ve bu vCenter Server instance ESXi host’a, diğer vCenter Server instance’larına veya diğer servislere bağlanırsa, iletişim sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunu gidermek adına , 7.0 sistemlerde geçici olarak protokol eski sürümlerini etkinleştirmek için TLS Configurator yardımcı programını kullanabilirsiniz. Tüm bağlantılar TLS 1.2 kullandıktan sonra daha eski ve az güvenli sürümleri devre dışı bırakabilirsiniz.

External Platform Services Controller’ın Kaldırılması

vSphere 7’de, vCenter Server’ı kurmak veya upgrade etmek için önceden yapılandırılmış bir Linux sanal makinesi olan vCenter Server Appliance gereklidir. Yeni vCenter Sunucusu, kimlik doğrulama, sertifika yönetimi ve lisans dahil olmak üzere işlevselliği ve iş akışlarını koruyan tüm Platform Services Controller (PSC) hizmetlerini içerir. External bir Platform Services Controller kurmak ve kullanmak artık gerekli değildir. Tüm PSC hizmetleri vCenter Server’da birleştirilerek kurulum ve yönetim basitleştirildi.

vCenter Server for Windows Desteğinin Kaldırılması

vSphere 7’de artık Windows üzerine kurulan vCenter desteği bulunmuyor. Bunun yerine sadece vCenter Server Appliance (VCSA) mevcut.

ESXi’dan VNC Server’ın Kaldırılması

VSphere 7.0 sürümünde, ESXi built-in VNC server kaldırılmıştır. Kullanıcılar artık RemoteDisplay.vnc.enable configure değerini true olarak ayarlayarak VNC istemcisi kullanarak sanal makineye bağlanamaz. Bunun yerine, kullanıcılar sanal makinelere bağlanmak için vSphere Client, ESXi Host Client veya VMware Remote Console aracılığıyla VM Konsolunu kullanmalıdır.

32 Bit Userworld Desteğinin Kaldırılması

VSphere 7.0’da 32 bit userworld desteği kullanımdan kaldırılmıştır. Userworld, iş ortakları tarafından sürücüler, eklentiler ve diğer sistem uzantılarını (VIB olarak dağıtılır) sağlamak için kullanılan ESXi bileşenidir. Userworld’lere müşteri tarafından erişilemez.

vSphere 7.0, iş ortağı devkits aracılığıyla 64 bit userworld desteği sağlar ve bu sürümle 32 bit userworld desteğini korur. Bir sonraki major ESXi sürümünde 32 bit userworld için destek kalıcı olarak kaldırılacak. İşlevsellik kaybını önlemek için, müşteriler vSphere 7.0 sürümüne geçmeden önce, iş ortağının sağladığı VIB’lerin 64-bit’e taşınmasını sağlamalıdır.

Update Manager Plugin’in Kaldırılması

VSphere 7.0’de, vSphere Update Manager’ı yönetmek için kullanılan Update Manager eklentisinin yerine Lifecycle Manager eklentisi getirildi. VSphere Update Manager yönetim işlemleri, vSphere Lifecycle Manager için yeni özelliklerin yanı sıra Lifecycle Manager eklentisi altında da kullanılabilir.

Integrated Windows Authentication’ın Kalıdırılması

Integrated Windows Authentication (IWA) vSphere 7.0’da mevcut olacak ama bir sonraki sürümde olmayacaktır.

DCUI Smart Card Authentication’ın Kaldırılması

Sonraki bir vSphere sürümünde, DCUI’de Smart Card Authentication desteği kaldırılacaktır. DCUI’ye Kişisel Kimlik Doğrulama (Personal Identity Verification-PIV), Ortak Erişim Kartı (Common Access Card-CAC) veya SC650 akıllı kartı kullanarak erişmek yerine, kullanıcıların vCenter, PowerCLI, API call’ları veya bir kullanıcı adı ve parola ile oturum açarak işlem yapmaları teşvik edilecektir.

MyVMware’deki Üretici Add-onları’nı vSphere Lifecycle Manager ile Kullanmak

vSphere 7’de, vCenter Server instance’ına bir proxy veya Update Manager Download Service kullanacak şekilde yapılandırılmışsa, üretici eklentilerine vSphere Lifecycle Manager aracılığıyla erişilebilir. Eklentilere MyVMware’den erişmek için Custom ISO’lar ve Add-ons sekmesine gidilebilir. OEM Özelleştirilmiş Yükleyici CD’leri ve Eklentileri altında, özel eklentileri her bir üreticiden bulunabilir.

Leave a Reply