vSphere 6.7 Duyuruldu

VMware, vSphere 6.7 versiyonunu bir kaç gün önce duyurdu. vSphere 6.7, Performanstan güvenliğe kadar bir çok yenilik ve geliştirme ile birlikte geliyor. Bu yazımda bu yenilikleri genel başlıklar halinde anlatmaya çalışacağım.

vSphere Client (HTML5 client)

VMware, 2016 yılında Winsows üzerine kurulan vSphere Client’ın sonlandırılacağını ve vSphere yönetiminin HTML5 ile web tabanlı yapılacağını duyurmuştu. 2017 yılında ise vSphere Web Client’ın sonlandırılacağını duyrudu. Bir çoğumuz HTML5 Client’ın tam fonksiyonelliğe kavuşmasını bekliyorduk. vSphere 6.7 ile birlikte HTML5 Client tam fonksiyonelliğe kavuşmuş olmasa da %90-95 oranında özellikler kullanılabilir durumda.

vCenter Server Appliance (vCSA)

vCenter Server Appliance (vCSA)’ın yönetimi ve izlenmesi tarafında da önemli geliştirmeler yapıldı. Monitoring sekmesinde her bir disk üzerinde ne kadar yer kaldığını görebiliyorsunuz. Services sekmesinde servisleri yeniden başlatabilirsiniz.

Embedded Platform Services Controller şeklinde kurulan vCenter’lar artık Enhanced Linked Mode yapılabiliyor. vCSA 6.5 ile karşılaştırıldığında, vCSA 6.7 ile birlikte önemli performans iyileştirmeleri yapıldı:

  • Saniyedeki vCenter operasyonlarında 2 kat daha hızlı
  • Memory kullanımında 3 kat azalma
  • DRS ile ilgili işlemlerde 3 kat daha hızlı

vCenter Backup and Restore

Backup ve Restore özelliği vSphere 6.5 versiyonunda da kulanılabilir durumdaydı. Ancak yedekleme için zamanlama yapamıyorduk. vCenter için zamanlanmış yedekleme işlemini bir script yardımı ile yapabilir durumdaydık. Şimdi Appliance Management arayüzünden vCenter için zamanlanmış yedekleme görevi oluşturabiliyoruz.

Single Reboot ESXi Upgrades

vSphere 6.7 ile birlikte, büyük güncellemeler için bir yeniden başlatma eksilmiş durumda. Yani güncelleştirme sonrası ESXi host sadece 1 kez yeniden başlatılması yeterli oluyor. Ortamınızda bir kaç host varsa, bu özellik çok bir şey ifade etmeyebilir. Ancak onlarca host’unuz varsa ve her bir host’un yenidne başlatma süresi 15 dakika sürüyorsa, bu sizin için önemli bir hale gelebilir.

ESXi Quick Boot

Basitçe ifade etmek gerekirse ESXi Quick Boot, sunucu donanımını yenidne başlatmadan hipervizör’ü yeniden başlatmanın bir yoludur. Tabiiki bu özelliği kullanabilmek için sunucu donanımının destekliyor olması gerekli. Şimdilik sadece Dell ve HP’nin bazı modelleri bu özelliği destekliyor ancak, ilerleyen zamanlarda üretici ve model sayısı artacaktır. Sadece reboot değil, update ve upgrade işlemlerinde de geçerli bir özellik. ESXi Quick Boot özelliği önemli miktarda zaman kazandırabilecek bir özellik.

4K Native Drive Support

Bir diğer geliştirme, core storage tarafında yapıldı. Büyük kapasiteli cihazla kullanmak isteyenler için 4K Native Drive Support çok kullanışlı olacaktır. Bu özelliği vSAN da desteklemekte ve performansa önemli katkısı olacaktır. Bunun dışında maksimum değerlerde de geliştirmeler yapıldı.

RDMA Support

Düşük gecikme ve çok yüksek bant genişliği gerektiren uygulamalar için RDMA desteği mevcut. Ancak sadece kendi yük dengeleme ve yüksek kullanılabilirlik işlevselliğine sahip ölçeklendirme uygulamaları için yararlı olacaktır.

vSphere Persistent Memory

Kalıcı bellek (PMem) depolama için non-volatile double in-line memory module (NVDIMM) cihazları olarak bilinen kalıcı DRAM bellek kullanımıdır. vSphere Persistent Memory, düşük maliyetle SSD’den daha yüksek performans sağlar. 1 microsaniyeden daha düşük bir gecikme süresi vardır. Mümkün olan en düşük gecikme süresine ihtiyaç duyan uygulamalarınız varsa PMem kullanabilirsiniz.

Per-VM EVC

Cluster seviyesinde EVC (Enhanced vMotion Compatability), cluster’daki host’lar arasında CPU uyumluluğunu sağlar, böylece sanal makineleri cluster’da sorunsuzca taşıyabilirsiniz. VSphere 6.7’de, sanal makine düzeyinde EVC modunu etkinleştirebilir, devre dışı bırakabilir veya değiştirebilirsiniz. VM başına EVC özelliği, sanal makinenin kümenin ötesine geçmesini ve farklı işlemcilere sahip olan vCenter Sunucu sistemleri ve veri merkezleri arasında geçişi kolaylaştırır.

 

vGPU

NVIDIA grid GPU geliştirmeleri sayesinde, Grafik ve Makine Öğrenmesi (Machine Learning) iş yükleri eş zamanlı olarak aynı GPU kart üzerinde çalışabilir. vSphere 6.7 ile GPU enable edilmiş sanal makinalar üzerinde pause ve resume işlemlerini yapabilirsiniz.

Trusted Platform Module (TPM) 2.0

vSphere 6.7, Trusted Platform Module (TPM) 2.0 donanım aygıtları için destek ekler ve ayrıca hem hipervizör hem de guest işletim sistemi için korumayı önemli ölçüde artıran ve bütünlüğünü sağlayan Virtual TPM 2.0’ı sunar. Bu özellik, VM’lerin ve host’ların kurcalanmasını önlemeye yardımcı olur, yetkisiz bileşenlerin yüklenmesini engeller ve güvenlik ekiplerinin istediği guest işletim sistemi güvenlik özelliklerini sağlar.

VMFS

VMware, VMFS3 datastore’ları aşamalı olarak kaldırıyor ve mount edildiğinde vSphere 6.7, VMFS3 datastore’ları  otomatik olarak VMFS5’e yükseltecek. VMFS6 şu anda kullanılabilir olsa da, vSphere 6.0 ve önceki sistemler yalnızca VMFS5 veri dosyalarını desteklediği için VMware, VMFS3 datastore’ları VMFS5’e yükseltme yoluna gitti. Bu nedenle, vSphere 6.0 veya daha önceki sistemleri içeren bir ortamınız varsa, VMFS6 datastore’ları yalnızca önceki sürümlerde erişilemeyen sistemlerde kullanmak istersiniz.

Leave a Reply