vSphere Availability – vCenter HA

vSphere Availability serisine vCenter HA ile devam ediyoruz. Daha önce vCenter HA ile ilgili iki yazı yazmıştım. Aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

vCenter HA Nedir?

vCenter HA (VCHA) Nasıl Enable Edilir ve Konfigürasyonu

vCenter Server Appliance’ı vCenter High Availability ile Korumak

vCenter High Availability (vCenter HA) sadece host ve donanım hatalarına karşı değil, aynı zamanda vCenter Server uygulama hatalarına karşı da koruma sağlar. Active-to-Passive otomatik failover kullanmak, vCenter için minimum kesinti ile High Availability imkanı sağlar.

vCenter HA Deployment Seçenekleri

vCenter HA, vCenter Server Appliance için koruma sağlar. Bununla birlikte, Platform Services Controller VCSA için kimlik doğrulama, sertifika yönetimi ve lisansları sağlar. Sonuç olarak, Platform Services Controller için high availability’i garanti etmelisiniz. Bunun için sahip olduğumuz seçenekler şöyledir:

  • Aktif bir Node’u embedded Platform Services Controller ile deploy etmek. Clone sürecinin bir parçası olarak Platform Services Controller ve tüm servisleri de clone’lanır. Active node’dan Passive node’a doğru senkronizasyonun bir parçası olarak, Passive node üzerindeki Platform Services Controller update edilir.

Active node’dan Passive node’a bir failover gerçekleşirse, Passive node üzerindeki Platform Services Controller ve tüm ortam kullanılabilir ve hazır durumda olur.

  • En az iki Platform Services Controller deploy etmek ve bunları bir load balancer arkasında konumandırmak.

Active node’dan passive node’a bir failover gerçekleşirse, passive node load balancer’I işaret etmeye devam eder. Platform Services Controller’lardan biri kullanılamaz duruma geldiğinde, load balancer istekleri ikinci Platform Services Controller’a yönlendirir.

vCenter HA Konfigürasyon Seçenekleri

vCenter HA vSphere Web Client ile konfigüre edilirken aşağıdaki seçenekler vardır:

Basic

Active node’u passive node’a ve witness node’a clone’lar ve node’ları otomatik konfigüre eder. Ortamınız aşağıdaki gereksinimleri karşılıyorsa bu seçeneği kullanablirsiniz.

  • Active node olacak vCenter Server Applince, kendi ESXi host ve kendi VM’ini yönetiyor. Bu konfigürasyon self-managed vCenter Server olarak da adlandırılabilir.
  • Veya vCenter Server Appliance başka bir vCenter Server tarafından yönetilir ve her iki vCenter Server da aynı vCenter SSO domain içindedir. Bu, her ikisinin de external Platform Services Controller kullandığı anlamına gelir.

Advanced

Advanced seçeneği daha fazla esneklik sağlar. Ortamınız donanım gereksinimlerini sağlıyorsa bu seçeneği kullanabilirsiniz. Bu seçenek ile ilerlerseniz Active node’u Passive ve Witness node’a clone’lama ve network konfigürasyonlarını kendiniz yapmak zorundasınız.

vCenter Serverı VMware Service Lifecycle Manager ile Korumak

vCenter Server’ın kullanılabilirliği VMware Lifecycle Manager tarafından sağlanır.

vCenter servisi fail olursa, VMware Service Lifecycle Manager servisi restart eder. VMware Lifecycle Manager, servislerin sağlık durumunu izler ve bir arıza bulması durumunda önceden yapılandırılmış iyileştirme eylemi gerçekleştirir. Birden fazla iyileştirme denemesi başarısız olursa servis yeniden başlatılmaz.

Leave a Reply