VMware NSX Upgrade Bölüm 3 – NSX Manager

VMware NSX upgrade serisinin ilk iki bölümünde upgrade öncesi bilinmesi gereken noktaları ve yapılması gerekenleri aktardım. Bu bölümden itibaren teknik olarak upgrade’in nasıl yapılacağını anlatacağım. NSX upgrade işlemine NSX Manager’ı upgrade ederek başlayacağız.

NSX Manager 6.3.0 ve sonrası bir sürüme upgrade yapıyorsanız, otomatik bir backup alınır ve lokal olarak saklanır. Fakat upgrade sırasında bir hata olursa ve bu backup’tan geri dönmek isterseniz VMware support’tan yardım almanız gerekiyor. Bu nedenle başlamadan önce mutlaka kendiniz manuel bir yedek alın. Böylece VMware desteğine ihtiyaç duymadan kendiniz geri dönebilirsiniz.

NSX Manager’a login olun ve ana sayfadan Upgrade butonuna tıklayın.

Açılan ekranda sağ üst köşedeki Upload Bundle butonuna tıklayarak, daha önce https://my.vmware.com/group/vmware/downloads linkinden indirdiğiniz bundle dosyasını upload edeceğiz. Upload Bundle butonuna tıkladıktan sonra Dosya Seç (Choose File) butonuna tıklıyoruz ve VMware-NSX-Manager-upgrade-bundle-6.4.3-9927516.tar isimli dosyayı seçip devam ediyoruz.

Dosyayı seçtikten sonra Upgrade penceresi aşağıdaki gibi görünüyor. NSX 6.4.1’den 6.4.3 versiyonuna upgrade edeceğimizi gösteriyor. Upgrade butonuna tıklıyoruz.

Upgrade işlemi başladı.

Upgrade işlemi bitene ve login ekranı gelene kadar bekleyin. NSX Manager’a tekrar login olun. Ana sayfadan Upgrade butonuna tıklayarak upgrade durumunu kontrol edin ve bittiğinden emin olun. Daha sonra indirdiğiniz ugrade bundel dosyası ile aynı versiyon numarasına sahip olduğunu doğrulayın. Aşağıdaki ekranda görüldüğü gibi NSX 6.4.3 verisyonuna upgrade işlemi gerçekleşti ve servisler çalışır durumda.

NSX Manager upgrade ettikten sonra vSphere Web Client ve vSphere Client üzerinde log out olup tekrar login olmanız gerekiyor.

vSphere Web client veya vSphere client üzerinde NSX plu-in doğru görünmüyorsa tarayıcı cache’ini ve geçmişini temizleyin. Bu adımı yapmazsanız, vSphere Web Client’ta NSX konfigürasyon değişikliği yaparken “An internal error has occurred – Error #1009” şeklinde bir hata alabilirsiniz.

vSphere Web Client veya vSphere Client’ta Networking and Security sekmesi görünmüyorsa ilgili servisleri yeniden başlatmalısınız. Bunun için aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz.

Client ServicevCenter Server AppliancevCenter Server for Windows
Restart vSphere Web Client
On vSphere 6.0, 6.5, and 6.7
> shell.set –enabled True
> shell
# service-control –stop vsphere-client
# service-control –start vsphere-client
> cd C:\Program Files\VMware\vCenter Server\bin
> service-control –stop vspherewebclientsvc
> service-control –start vspherewebclientsvc
Restart vSphere Client
On vSphere 6.5, and 6.7
> shell.set –enabled True
> shell
# service-control –stop vsphere-ui
# service-control –start vsphere-ui
> cd C:\Program Files\VMware\vCenter Server\bin
> service-control –stop vsphere-ui
> service-control –start vsphere-ui

NSX Manager’ı upgrade ettikten sonra yeni bir yedek almanızı öneririm. Upgrade öncesi aldığınız yedekler önceki versiyon içindi. Yani önceki yedekleri bu versiyonda geri dönemezsiniz.

Bu yazıda NSX Manager Upgrade işlemini anlatmaya çalıştım. Bir sonraki bölümde NSX Controller upgrade ile devam edeceğim.

Leave a Reply