VMware NSX Upgrade Bölüm 4 – NSX Controller Cluster

Bir önceki yazıda NSX Manager upgrade işlemin anlatmaya çalıştım. Bu bölümde NSX Controller cluster’ın upgrade işlemini anlatacağım.

Ortamınızdaki controller’lar cluster seviyesinde upgrade edilir. Bir controller node için bir upgrade varsa, NSX Manager’da bir upgrade bağlantısı görünür.

NSX Controller upgrade işleminde, her controller node’a bir upgrade dosyası indirilir. Controller’lar tek tek upgrade edilir. Upgrade işlemi devam ederken, Upgrade Available linkine tıklanamaz.

Mevcut controller’lar upgrade edilmeden önce yeni controller’lar deploy ederseniz, eski versiyon olarak deploy edilirler. Controller node’ların cluster’a join olabilmesi için aynı versiyonda olması gerekir. NSX 6.3.3’te, NSX Controller’ın işletim sistemi değişti. NSX 6.3.2 veya daha önceki bir versiyondan NSX 6.3.3 veya sonraki bir versiyona yükseltme yapıyorsanız, işletim sistemleri farklı olduğu için in-place upgrade yapılamaz. Bunun yerine mevcut controller’lar tek tek silinir ve yeni Photon OS tabanlı controller’lar aynı IP adresleri ile deploy edilir.

Controller’lar silindiği zaman ilgili DRS anti-affinity kuralları da silinir. Controller VM’lerin aynı host’larda çalışmasını önlemek için yeni anti-affinity kuralları oluşturmanız gerekiyor.

Geçerli bir NSX Controller cluster’da üç controller node içerir. Eğer üçten daha az node varsa yeni node’lar eklemeniz gerekir. Yeni bir node eklemek için Installation and Upgrade –> Management –> NSX Controller Nodes altında ADD butonuna basarak ilerleyebilirsiniz. Şimdi upgrade işlemine başlayalım. NSX’i yönetirken ve upgrade ederken vSphere Client’ı henüz tüm özellikleri ile kullanamıyoruz. Bu nedenle işlemlerimizi hem vSphere Client, hem de vSphere Web Client üzerinden gerçekleştireceğiz.

vSphere Client’a login oluyoruz ve üst taraftaki Menu’den Networking and Security linkine tıklıyoruz.

Dashboard ekranında Pending Upgrades satırında bekleyen bir upgrade olduğunu görüyoruz. Burada sol tarafta bulunan Installation and Upgrade linkine tıklıyoruz.

Burada Management –> NSX Manager sekmesi altında NSX Manager’ın hangi versiyonda olduğunu (6.4.3) ve Controller Cluster durumunu Upgrade Available olarak görüyoruz. Upgrade Available linkine tıklıyoruz.

Bize seçilen NSX Manager üzerindeki controller’u upgrade etmek isteyip istemediğimizi soruyor. YES diyerek devam ediyoruz ve NSX Controller Nodes sekmesine geçiyoruz.

Controller Node’lar birer birer upgrade edilmeye başlandı. Upgrade paketlerini download edip kuracak. Upgrade Status kısmında her node için upgrade durumunu görebiliyoruz. Sağ tarafta da node’ların hangi versiyonda olduğu görülüyor. Download işlemi bittikten sonra Upgrade Status kısmında Upgrading diyecek ve kuruluma başlayacak. Bütün node’ları reboot edecek ve hepsi Status kısmında tekrar Connected olarak görünecek.

Görüldüğü gibi tüm node’lar Upgraded olarak görünüyor ve Software Version kısmında da 6.4.3 versiyonu görünüyor.

Ortalama upgrade zamanı node başına 6-8 dakikadır. Upgrade işlemi toplamda 30 dakika içinde bitmezse, Upgrade Status kısmında Failed olarak görünür. Böyle bir durumda, upgrade işleminin kaldığı yerden devam etmesi için NSX Manager sekmesinde yeniden Upgrade Available linkine tıklayın.

Controller upgrade hata ile sonuçlanırsa, NSX Manager ile controller node’lar arasındaki bağlantıyı kontrol edin.

Bir sonraki bölümde Host Clusters upgrade işlemini anlatacağım.

Leave a Reply