VMware NSX Upgrade Bölüm 5 – Host Clusters

NSX Manager ve NSX Controller’ları upgrade ettikten sonra Host Cluster upgrade’i yapmaya başlayabiliriz. Host Cluster’ı upgrade etmek, ESXi host üzerindeki NSX VIB’leri upgrade eder.

NSX 6.2.x versiyonundan upgrade yapıyorsanız, ESXi host’lar reboot edilmek zorundadır.

 • Cluster’da DRS enable edilmiş ise, Resolve all linkine tıkladığınızda DRS, VM’leri cluster’daki diğer host’lar üzerine taşıyarak ilgili host’u önce maintenance mode’a alır ve sonra reboot eder.
 • DRS enable edilmemiş ise, ESXi host üzerindeki VM’leri power off duruma getirmeli veya manuel olarak taşımalısınız. Resolve all linkine tıkladığınızda host’lar maintenance mode’a girecek ve sonrasında reboot edilecektir.

NSX 6.3.x veya sonraki versiyonundan upgrade yapıyorsanız, ESXi host’lar reboot edilmez.

 • Cluster’da DRS enable edilmiş ise, Resolve all linkine tıkladığınızda DRS, VM’leri cluster’daki diğer host’lar üzerine taşıyarak ilgili host’u maintenance mode’a alır.
 • DRS enable edilmemiş ise, ESXi host üzerindeki VM’leri power off duruma getirmeli veya manuel olarak taşımalısınız. Resolve all linkine tıkladığınızda host’lar maintenance mode’a girecektir.

Upgrade’e başlamadan önce aşağıdaki gereksinimleri karşılıyor olmalısınız:

 • NSX Manager ve NSX Controller cluster upgrade edildi mi?
 • Mevcut ESXi ve vSphere ortamı upgrade edilecek NSX versiyonu ile uyumlu mu?
 • Bütün host’lar FQDN ile çözülebiliyor mu?
 • vMotion düzgün çalışıyor mu?
 • Host’lar ile vCenter arasındaki bağlantı sağlıklı mı?

vSphere Client’a login oluyoruz. Üst kısımdaki Menu’den Networking and Security –> Installation and Upgrade –> Host Preparation sekmesine geliyoruz.

Yukarıdaki şekilde ESXi host’lar üzerindeki NSX versiyonu 6.4.1 olarak görünüyor. UPGRADE linkine tıklayarak upgrade işlemine başlıyoruz. Upgrade işlmine devam etmek isteyip istemediğimizi soruyor. YES butonu ile devam ediyoruz.

NSX version ve NSX Installation Not Ready olarak görünüyor. ESXi host’lar üzerine VIB kurulumunu bitirmek için Actions menüsünden Resolve seçeneğine tıklıyoruz.

Yukarıda Installing NSX yazıyor ve kurulum başladı. ESXi host’ları birer birer maintenance mode’a alacak ve VIB kurulumlarını yapacak. ESXi02 sunucusundan kuruluma başladı. Yazının başında da belirttiğim gibi DRS enable durumda ise, host üzerindeki VM’ler otomatik olarak diğer host’lara taşınacaktır. Benim ortamımda DRS enable olduğu için VM’lerin migrate edildiğini şeklin alt kısmında görüyoruz.

Görüdğünüz gibi ESXi host’un maintenance mode operasyonu da başlamış. Üzerindeki sanal makineler migrate edildikten sonra, ESXİ host maintenance mode’a girecek ve VIB upgrade edilecek.

ESXi host maintenance mode’a geçti ve NSX VIB Uninstall ediliyor.

Şimdi de yeni VIB install ediliyor. NSX 6.4.1 versiyonundan geçiş yaptığımız için bu işlem sonrasında host’un reboot edilmesine gerek kalmayacak.

ESXi02 sunucusu üzerindeki VIB upgrade edildi ve 6.4.3 versiyonunun kurulduğunu görebiliyoruz. Diğer host’lar da aynı şekilde tek tek upgrade edilecek.

Görüldüğü gibi bütün host’lar üzerindeki NSX VIB versiyonları 6.4.3’e upgrade edildi ve bütün işaretler yeşil. ESXi host’lar üzerindeki VIB upgrade işlemi başarılı bir şekilde sonuçlandı.

Upgrade başarısız olursa

 1. Host’lar üzerinde DNS ve NTP konfigürasyonlarının doğru yapıldığından emin olun.
 2. DRS enable durumda iken Resolve linkine tıkladıktan sonra işlem başarısız olursa, host’ları manuel olarak maintenance mode’a almak gerekebilir. Bu durumda, upgrade operasyonu durur ve cluster yeniden Not Ready olarak görünür. Daha fazla bilgi edinmek için Not Ready linkine tıklayın. Hosts and Clusters içerisinde host’ları kontrol edin, host’ların açık ve bağlı olduğundan, üzerinde çalışır durumda bir VM olmadığından emin olun. Daha sonra takrar Resolve diyerek upgrade işlemini başlatmayı deneyin.
 3. DRS disable durumdayken ve ESXi 6.0 veya sonraki bir host ile, NSX 6.3.0 veya sonraki bir versiyondan geçiş yaparken Resolve operasyonu başarısız olursa, upgrade işlemini bitirebilmek için host’ları manuel olarak maintenance mode’a almanız gerekir.
  • Hosts and Clusters altında her bir host’a sağ click yapıp Maintenance Mode –> Enter Maintenance Mode diyerek maintenance mode’a girmesini sağlayın.
  • Networking and Security –> Installation and Upgrade –> Host Preparation altında upgrade işlemini takip edin. Host’lar miantenance mode’a girdiğinde upgrade işlemi otomatik olarak başlar.
  • Upgrade işlemi bittiğinde host’ları maintenance mode’dan çıkarın.

Leave a Reply