VMware NSX Upgrade Bölüm 6 – NSX Edge

Önceki bölümlerde NSX Manager, NSX Cluster Controller ve Host Cluster’ların upgrade işlemlerini anlatmaya çalıştım. Bu yazımda NSX Edge upgrade’i anlatacağım.

Upgrade işlemi sırasında, mevcut Edge virtual appliance’ın yanında yeni bir tane daha deploy edilir.

Yeni Edge hazır olduğunda, eski Edge’in vNIC’leri disconnect edilir ve yeni Edge’in vNIC’leri connect edilir. Sonra yeni Edge, bağlı switch’lerin ARP cache’lerini güncellemek için gratuitous ARP (GARP) paketleri gönderir.

Bu işlem geçici olarak paket yönlendirmelerini etkileyebilir. Edge’in ECMP modda kullanılmasıyla bu etki minimize edilebilir.

Upgrade işlemine başlamadan önce aşağıdaki maddeleri kontrol etmeniz iyi olur:

  • NSX Manager’ın upgrade edildiğini doğrulayın.
  • Logical router’lar upgrade edilmeden önce NSX Controller Cluster ve Host preparation upgrade edildiğini doğrulayın.
  • NSX Logical switch oluşturmak gibi bir planınız yoksa bile bir local segment ID pool var olduğundan emin olun.
  • Upgrade sırasında, mevcut ESG’lere ek olarak yeni appliance’lar oluşturulacağı için yeterli kaynağın olduğundan emin olun.

vSphere Web Client’a login olun. Üst kısımdaki Menu’den Networking and Security –> NSX Edges sekmesine gelin.

Benim ortamımda Distributed Logical Router ve Edge Services gateway’ler mevcut ve versiyonları 6.4.1 olarak görünüyor. Ben her ikisini de 6.4.3 versiyonuna upgrade edeceğim.

Öncelikle Distributed Logical Router’a sağ click yapıyorum ve Upgrade Version linkine tıklıyorum.

Bu işlemin geçici servis kesintisine neden olabileceğini söylüyor ve devam etmek isteyip istemediğimi soruyor. Yes ile devam ediyorum.

Mevcut DLR’nin yanıa farklı biri isimle yeni DLR deploy ediyor. Daha sonra mevcutu silip, yeni DLR’nin adını değiştiriyor.

Distributed Logical Router 6.4.3 versiyonuna upgrade edildi. Şimdi Edge Services Gateway’i aynı şekilde upgrade edeceğim.

ESG’ye sağ click yapıyorum ve Upgrade Version linkine tıklıyorum. Karşma çıkan mesaja Yes diyerek devam ediyorum.

Mevcut ESG’nin yanına ek olarak bir Edge daha deploy ediyor ve bu appliance power on yapılıyor.

  1. Yeni Edge hazır olduğunda, eski Edge’in vNIC’leri disconnect edilir ve yeni Edge’in vNIC’leri connect edilir.
  2. Mevcut ESG shutdown edilir.
  3. Mevcut ESG silinir.
  4. Yeni deploy edilen Edge’in ismi değiştirilir.

Kalan diğer ESG ve DLR’ler için de aynı işlemleri yapıyoruz. Görüldüğü gibi tüm Edge Services Gateway ve Distributed Logical Router’lar 6.4.3 versiyonuna upgrade edildi.

Eğer bir Edge upgrade işlemi fail olursa ve eski versiyona geri geri dönmezse, Redeploy ikonuna tıklayın. NSX Manager ile aynı versiyonda yeni bir NSX Edge deploy edilecektir.

Guest Introspection Upgrade

Benim kullandığım herhangi Guest Introspection olmadığı için upgrade yapmayacağım. Guest Introspection upgrade yapmak için Installation and Upgrade –> Service Deployment sekmesine geliyoruz. Burada Installation Status kısmında Upgrade Available görünüyor. Upgrade etmek istediğiniz Guest Introspection deployment’ı seçip Upgrade‘e tıklayın.

Guest Introspection, belirli bir cluster için upgrade edildikten sonra, partner çözümlerini yükseltebilirsiniz. Partner solutions etkinse, partner tarafından sağlanan yükseltme belgelerini inceleyin. Partner solution yükseltilmemiş olsa bile, koruma sağlanır.

Böylece NSX Manager, NSX Controller cluster, NSX Hosts cluster ve Edge’leri 6.4.3 versiyonuna upgrade etmiş olduk ve NSX Upgrade serimizin sonuna geldik. Umarım faydalı olur.

Leave a Reply